PDP Directory

Email addresses are purposely omitted due to the prevalence of spoofing and phishing scams.  Presbytery members may request a full copy of the directory by calling the presbytery office.  Thank you for your understanding.

Meeting Schedule

156th Stated Meeting
September 30 – October 1, 2023
FPC, Vernon, Texas

157th Stated Meeting
February 2, 2024
PDP, VIA Zoom, Lubbock, Texas
Hosted by FPC, Littlefield

158th Stated Meeting
September 30 – October 1, 2024
FCPC, Abilene, Texas

159th Stated Meeting
September 27-28, 2024
Covenant PC, Lubbock, Texas

PDP Staff

STAFF

Executive Presbyter
The Rev. Dr. Scott Campbell
806-797-2417 (O)
806-773-1473 (M)
scott@paloduropresbytery.org

Stated Clerk
David Kemp, JD
806-538-6581 (H)
806-570-6890 (M)
david@paloduropresbyery.org

Administrative Assistant
Melissa Shields
806-797-2417 (O)
806-930-2426 (M) – emergency only
melissa@paloduropresbytery.org

Treasurer/Accountant
William G. Morris, CPA
806-765-5676, Ext. 2 (O)

Board of Pension Representative
Rev. Doug House
816-332-3288 (M)

OFFICERS

Moderator: 
Joe Gambill
940-232-0022 (M)

Vice-Moderator:
Rev. Becky Fox
512-689-7984 (M)

BOARD OF TRUSTEES

Ben Davidson
806-791-4249 (O)

Rev. Becky Fox
806- 792-6124 (M)

Gary Terrell
806-790-8182 (M)

PERMANENT JUDICIAL COMMITTEE

Class of 2024

Leslie Adkins – (Area 3)
940-782-3617 (H)

Valerie Deason – (Area 4)
325-646-4607 (H)

Dorothy Hulsey – (Area 2)
806-995-2434 (H)

Class of 2026

Rev. Robert Field – (Area 2)
806-241-0913 (M)

VACANT

Rev. Chris Turner – (Area 4)
325-864-7601 (M)

Class of 2028

Bryan Camp – (Area 2)
806-785-9075 (M)

Sue Jones – (Area 4)
325-200-1728 (M)

Kirk Stroman – (Area 4)
325-864-6051 (M)

SYNOD OF THE SUN

Rev. Mitchell Miller
Synod Leader/Stated Clerk
214-390-1894 (O)
synodleader@synodsun.org

Thomas Riggs
Administration and Communication Coordinator
214-390-1894 (O)
thomas.riggs@synodsun.org

Rev. Kathy Lee-Cornell
Synod Partnership for Disaster Recovery
214-390-1894 (O)
kathy.leecornell@synodsun.org

Commissioners to Synod of The Sun

Ben Davidson, Moderator
Class of 2025
806-791-4249 (M)

Stacy Clopton
Class of 2027
806-570-7244 (M)

VACANT
Permanent Judicial Commissioner

226th GENERAL ASSEMBLY COMMISSIONERS

Minister of Word and Sacrament Ruling Commissioner
Rev. Grace Sosa
432-967-9838 (M)

Ruling Elder Commissioner
Jen Shelton
806-438-1092 (M)

Young Adult Advisory Delegate
Anna White
325-232-2462 (M)

Churches

Abilene

First Central Presbyterian Church
400 Orange St.

Rev. Dr. Cliff Stewart
Rev. Carlo Sosa-Ortiz
Rev. Grace Sosa

8:30 & 11:00 a.m.

Abilene

Westminster Presbyterian Church
4515 S. 14th St.

Rev. Chris Turner

10:55 a.m.

Amarillo

St. Luke Presbyterian Church
3001 Bell St.

PNC is actively seeking a pastor.

11:00 a.m.

Borger

First Presbyterian Church
418 W. Coolidge St.

Vacant

10:30 a.m.

Bowie

United Presbyterian Church
of Montague County

300 W. Nelson St.

Pastor Steven Sullwold
PNC is actively seeking a pastor.

10:30 a.m.

Breckenridge

First Presbyterian Church
1601 W. Elliott St.

Pastor Linda Leveridge

10:30 a.m.

Brownwood

First Presbyterian Church
700 Fisk Ave.

Rev. Doug House

10:30 a.m.

Canadian

First Presbyterian Church
605 Purcell Ave.

Vacant

11:00 a.m.

Canyon

First Presbyterian Church
904 19th St.

Vacant

10:30 a.m.

Childress

First Presbyterian Church
317 Commerce St.

Mary Cantrell, pulpit supply

11:00 a.m.

Coleman

United Christian & Presbyterian Church
1609 S. Commercial Ave.

Rev. Tracy Wright Baker

10:30 a.m.

Colorado City

Days of Grace Chapel
of the PC(USA)

1111 E. 9th St.

Rev. Tracy Wright Baker

10:30 a.m.

Dumas

First Presbyterian Church
700 E. 1st St.

PNC is actively seeking a pastor.

11:00 a.m.

Eastland

First Presbyterian Church
1105 Seaman St.

Rev. Bruce Lampert

11:00 a.m.

Graham

First Presbyterian Church
1400 Randy Dr.

Rev. D.C. Adams
Pastor Charlie Bazan

10:30 a.m.

Haskell

First Presbyterian Church
306 N. Ave. E

David Stevens

9:30 a.m.

Hereford

First Presbyterian Church
610 Lee Ave.

Rev. Stuart Smith

10:30 a.m.

Jacksboro

First Presbyterian Church
/Jacksboro Parish

115 N. Knox St.

PNC is actively seeking a pastor.

10:45 a.m.

Lamesa

First Presbyterian Church
712 N. 12th St.

PNC is actively seeking a pastor.

11:00 a.m.

Littlefield

First Presbyterian Church
1910 Hall Ave.

Ben Davidson
Steve Chambers

11:00 a.m.

Lubbock

Covenant Presbyterian Church
48th St. at Salem

Rev. Becky Fox

11:00 a.m.

Lubbock

First Presbyterian Church
3814 130th St.

PNC is actively seeking a pastor.
Rev. Dr. Robert Reno

10:30 a.m.

Lubbock

Grace Presbyterian Church
4820 W. 19th St.

Rev. Dana Mayfield

11:00 a.m.

Pampa

First Presbyterian Church
525 N. Gray St.

PNC is actively seeking a pastor.
Rev. Dr. Ken McIntosh

10:45 a.m.

Perryton

Trinity Presbyterian Church
1801 S. Drake St.

Stacy Cantu
Karen Osbourne

9:30 a.m.

Plainview

First Presbyterian Church
2101 Utica St.

Vacant

10:30 a.m.

Post

First Presbyterian & First Christian Church
910 W. 10th St.

Vacant

10:30 a.m.

Santa Anna

First Presbyterian Church
1001 Willis St.

Pastor Jerry Chastain

11:00 a.m.

Seymour

First Presbyterian Church
409 N. Cedar St.

Rev. Brenda Church
Pastor Joe Gambill

10:30 a.m.

Snyder

First Presbyterian Church
2712 Avenue R

Pastor Sara Core

11:00 a.m.

Stamford

Central Presbyterian Church
601 Rowland Dr.

David Stevens

11:00 a.m.

Sweetwater

First Presbyterian Church
1311 McCaulley St.

Pastor Kathy Monroe

10:45 a.m.

Tulia

First Presbyterian Church
113 N. Donley Ave.

Rev. Scott Hill

11:00 a.m.

Vernon

First Presbyterian Church
2001 Yucca Ln.

Rev. George Records

10:50 a.m.

Wichita Falls

New Hope Presbyterian Church
1701 Enterprise St.

PNC is actively seeking a pastor.

10:00 a.m.

Ministers

ACTIVE MINISTERS

A

Rev. Elizabeth Abraham, Stated Supply

First Presbyterian Church
Post
Hospice of Lubbock, Chaplain

Rev. D.C. Adams

First Presbyterian Church
Graham

B

Rev. Tracy Wright Baker

United Christian & Presbyterian  Church
Coleman

Pastor Charlie Bazan, Director of Family Ministries

First Presbyterian Church
Graham

C

Rev. Dr. Scott Campbell, Executive Presbyter

Palo Duro Presbytery
Lubbock

Pastor Jerry ChastainPulpit Supply

First Presbyterian Church
Santa Anna

Pastor Sara Core

Days of Grace Chapel
Colorado City
First Presbyterian Church
Snyder

Dr. Steve Chambers, CP in training

First Presbyterian Church
Littlefield

Rev. Brenda ChurchTemporary Supply

First Presbyterian Church
Seymour
Gentiva Hospice, Chaplain

D

Ben Davidson

First Presbyterian Church
Littlefield

F

Rev. Robert B. Fortney

Clinical Counselor (Validated Ministry)

Rev. Becky Fox

Covenant Presbyterian Church
Lubbock

G

Pastor Joe Gambill

First Presbyterian Church
Seymour

H

Rev. Holly Haines

Member-at-Large

Rev. Scott Hill, Temporary Supply

First Presbyterian Church
Tulia

Rev. Doug House

Union Presbyterian Church
Brownwood

Rev. Kristin Harris

NOROC Mission Co-Worker

L

Rev. Bruce LampertTemporary Supply

First Presbyterian Church
Eastland

Pastor Linda Leveridge

First Presbyterian Church
Breckenridge

Rev. Marty Loberg

Member-at-Large

M

Rev. Dana Mayfield

Grace Presbyterian Church
Lubbock

SarahLee MorrisCertified Christian Educator

First Presbyterian Church
Plainview

Pastor Kathy Monroe

First Presbyterian Church
Sweetwater

Rev. Dr. Ken McIntosh, Interim Pastor

First Presbyterian Church
Pampa

R

Rev. Lindsay Reed-Guerrero

Interim Hospice, Chaplain

Rev. George Records

First Presbyterian Church
Vernon

S

Rod SchumacherTemporary Supply

First Presbyterian Church
Dumas

Rev. Grace Sosa

First Central Presbyterian Church
Abilene

Rev. Dr. Cliff Stewart

First Central Presbyterian Church
Abilene

Rev. Stuart Smith

First Presbyterian Church
Hereford

Rev. Carlo Sosa-Ortiz

First Central Presbyterian Church
Abilene

Pastor Steve Sullwold

United Presbyterian Church of Montague County
Bowie

John SoRelleStated Supply

First Presbyterian Church
Lamesa

Rev. David Stevens

First Presbyterian Church
Stamford

T

Rev. Chris Turner

Westminster Presbyterian Church
Abilene

W

Rev. Dr. Robert WellsPulpit Supply

First Presbyterian Church
Post

RETIRED MINISTERS

Rev. Randy Branson
Graham

Rev. Andrew J. Channer
Abilene

Rev. Beverly Cook
Spearman

Rev. Mert Cooper
Canadian

Rev. David D’Alessio
Fair Oaks Ranch

Rev. Mary Ferris
Vista, CA

Rev. Robert B. Field
Lubbock

Rev. Joan Gains
Amarillo

Rev. Robin Gantz
Amarillo

Rev. Dale Goldsmith
Amarillo

Rev. Dr. Jerry Koch
Lubbock

Rev. Sam Lanham
Lubbock

Rev. Howell Martin
Wichita Falls

Rev. Don McDonald
Canyon

Rev. Davis B. Price
Lubbock

Rev. Cathy Ludlum Reed
Sweetwater

Rev. Jon Riches
Las Cruces, NM

Rev. Richard Schempp, NOROC
Winchester, VA

Rev. Dr. Janice Six
Abilene

Rev. Dr. Daniel Sebesta
Kerrville

Rev. Don Stribling
Wichita Falls

Rev. Tim Tam
Amarillo

Rev. James Wallace
Livingston

Former Moderators of Palo Duro Presbytery

1972 – Dr. Richard E. Morgan

1973 – Rev. Don G. Shepherd

1974 – Rev. Grantland Groves

1975 – Fred Olson

1976 – Rev. Harry Sarles

1977 – Rev. Charles H. Teykl

1978 – Bill Carpenter

1979-1980 – Rev. Thomas E. Pass

1981 – Katherine Wilson

1982 – Rev. Darrell W. Cluck

1983 – James V. Story

1984 – Dr. Robert Smalley, M.D.

1985 – Rev. Edwin Stock

1986 – Patricia Turner

1987 – Rev. Roy Zuefeldt

1988 – Rev. Isaac Butterworth

1989 – Rev. Betty Stribling

1990 – Rev. Thomas Allen

1991 – Bob McCasland

1992 – Carolyn Taylor

1993 – Rev. Keith Hill

1994 – Rev. Dr. Daniel Sebesta

1995-1996 – Sharon Nance

1997-1998 – Rev. Davis Price

1999-2000 – Rev. Howell Martin

2001-2002 – Dr. Julie Johnson

2003-2004 – Susan Osoinach

2005-2006 – Rev. Andy Channer

2007 – Chuck Massey

2008-2009 Barbara Taylor

2010-2011 – Rev. Randy Branson

2012-2013 – Nancy Ruff

2014-2015 – Ron Bender

2015 – Rev. Kary Fry

2016-2017 – Rev. Dana Mayfield

2018-2019 – Pat Osoinach

2020-2021 – Dee Rice

2022-2023 – Gene Deason

Common Life Ministry

Moderator: CCE SarahLee Morris

Class 2024

CCE SarahLee Morris, Moderator
Lubbock (Area 2)
Term 2
806-441-1346 (M)

Joyce Records
Vernon (Area 1)
Term 1
785-418-5841 (M)

Class 2025

Rev. Lindsey Reed-Guerrero
Abilene (Area 4)
Term 1
760-533-5611 (M)

Pastor Steve Sullwold
Wichita Falls (Area 3)
Term 1
940-730-6118 (M)

Class 2026

Sherie Alldredge
Sweetwater (Area 4)
Term 2
325-721-3339 (M)

Sally Brantley
Canyon (Area 1)
Term 2
806-681-1125 (M)

Steve Chambers
Littlefield (Area 2)
Term 2
806-632-3466 (M)

Rev. Grace Sosa
Abilene (Area 4)
Term 1
432-967-9838 (M)

Advisory

Pastor Joe Gambill
Wichita Falls
940-232-0022 (M)

Rev. Kristen Harris, NOROC Mission Co-Worker
Abilene
325-260-5188 (M)

James Myers, Camp Director
Buffalo Gap Presbyterian Camp
Buffalo Gap
325-201-2013 (M)

Comittee On Ministry

Moderator: Elder Bill Core

Class 2024

Mitchell Davenport, Area IV Leader
Jacksboro (Area 3)
Term 1
940-507-2143 (M)

Class 2025

Phyllis Baum, Secretary
Abilene (Area 4)
Term 1
325-669-5805 (M)

Rev. Becky Fox, Area II Leader
Lubbock (Area 2)
Term 1
512-689-7984 (M)

Pastor Joseph Gambill
Wichita Falls (Area 3)
Term 1
940-232-0022 (M)

Mona Statser
Wichita Falls (Area 3)
Term 1
940-691-8324 (M)

Rev. Don Stribling, Area III Leader
Wichita Falls (Area 3)
Term 2
940-447-7082 (M)

Doug Tanner, Area I Leader
Amarillo (Area 1)
Term 2
806-336-8077 (M)

Carol McClellan
Abilene (Area 4)
Term 2
325-692-0518 (M)

Class 2026

Pastor Charlie Bazan
Graham (Area 3)
Term 1
940-521-1895 (M)

Ross Clopton
Amarillo (Area 1)
Term 1
806-676-2809 (M)

Bill Core, Moderator
Abilene (Area 4)
Term 2
325-665-1366 (M)

Gene Deason
Brownwood (Area 4)
Term 1
25-203-3733 (M)

Rev. Robert Fortney
Lubbock (Area 2)
Term 2
806-790-9090 (H)

Preparation Ministry

Moderator: Rev. Dr. Cliff Stewart

Class of 2024

Anna Mae Fischli
Wichita Falls (Area 3)
Term 1
940-867-5167 (M)

Rev. Robin Gantz
Amarillo (Area 1)
Term 1
770-696-7286 (M)

Sally Osoinach
Wichita Falls (Area 3)
Term 2
940-704-6315 (M)

Class of 2025

Nancy Diggs
Abilene (Area 4)
Term 2
325-669-3672 (M)

Nancy Hutchinson
Lubbock (Area 2)
Term 2
615-944-8770 (H)

Rev. Dr. Cliff Stewart
Abilene (Area 4)
Term 1
325-428-8805 (M)

Class of 2026

Rev. Carlo Sosa-Ortiz
Abilene (Area 4)
Term 1
956-976-1448 (M)

VACANT

Rev. Dr. Cliff Stewart
Abilene (Area 4)
Term 1
325-428-8805 (M)

Resources Ministry

Moderator: Rev. Doug House

Vice-Moderator/Secretary: Rev. Robert (Bob) Field

Class of 2024

Doug Bell
Lubbock (Area 2)
Term 1
806-445-3684 (M)

Rev. Robert (Bob) Field
Lubbock (Area 2)
Term 2
806-241-0913 (M)

Linda Sanders
Lubbock (Area 2)
Term 1
806-535-0926 (M)

Dean Thompson
Lubbock (Area 2)
Term 2
806-292-4141 (M)

Class of 2025

Pastor Sara Core
Abilene (Area 2)
Term 1
325-668-9424 (M)

Rev. Doug House
Lubbock (Area 2)
Term 2
816-332-3288 (H)

VACANT

Class of 2026

Whit Hunt
Plainview (Area 2)
Term 1
806-293-3233 (M)

Nominations & Representation Ministry

Moderator: Valerie SoRelle

Class of 2024

Pat Osoinach
Abilene (Area 3)
Term 2
940-781-2624 (H)

Rev. Dr. Cliff Stewart
Abilene (Area 4)
Term 2
325-428-8805 (M)

Class of 2025

Susan Halfman
Lamesa (Area 2)
Term 1
806-200-1600 (M)

Val SoRelle, Moderator
Lubbock (Area 2)
Term 1
806-445-3213 (M)

Class of 2026

Jay Cantrell
Iowa Park (Area 3)
Term 1
806-781-6191 (M)

Rev. Dana Mayfield
Lubbock (Area 2)
Term 2
512-695-6846 (M)

Rev. George Records
Vernon (Area 4)
Term 1
785-418-5834 (M)

Sherri Thompson
Lubbock (Area 2)
Term 2
806-292-0633 (M)

Council of Ministries

Moderator: Pastor Joe Gambill

Vice-Moderator: Rev. Becky Fox

Pastor Joe Gambill
Palo Duro Presbytery Moderator
940-232-0022 (M)

Rev. Becky Fox
Palo Duro Presbytery Vice-Moderator
512-689-7984 (M)

CCE SarahLee Morris
Representing Common Life Ministry
806-441-1346 (M)

Elder Bill Core
Representing Committee on Ministry
325-665-1366 (M)

Rev. Dr. Cliff Stewart
Representing Preparation Ministry
325-428-8805 (M)

Rev. Doug House
Representing Resources Ministry
806-332-3288 (H)

Elder Valerie SoRelle
Representing Nominations & Representation Ministry
806-445-3213 (M)

Permanent Judicial Commission

CURRENT MEMBERS

Class of 2028

Bryan Camp
Lubbock (Area 2)
806-785-9075 (M)

Sue Jones
May (Area 4)
325-200-1728 (M)

Kirk Stroman
Sweetwater (Area 4)
325-864-6051 (M)

Class of 2026

VACANT 

Rev. Chris Turner
Abilene (Area 4)
325-864-7601 (M)

Rev. Robert Field
Lubbock (Area 2)
806-241-0913 (M)

Class of 2024

Dorothy Hulsey
Tulia (Area 2)
806-995-2434 (H)

Leslie Adkins
Wichita Falls (Area 3)
940-782-3617 (H)

Valerie Deason
Brownwood (Area 4)
325-642-1483 (H)

PAST MEMBERS

Class of 2022

VACANT 

Rev. Davis Price
Lubbock (Area 2)
806-797-6320 (M)

Julie Johnson
Canyon (Area 1)
806-448-2468 (M)

Class of 2020

John Leonard
Wichita Falls (Area 3)
940-704-0819 (M)

Rev. Scott Campbell
Lubbock (Area 2)
806-773-1473 (M)

Rev. Dr. Cliff Stewart
Abilene (Area 4)
325-428-8805 (M)

Class of 2018

Rev. Dr. Beverly Cook
Spearman (Area 1)
806-886-6755 (M)

Ben Davidson
Lubbock (Area 2)
806-789-2842 (M)

Start typing and press Enter to search